B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 3 TB
Spindle Speed (rpm): 5400
Buffer: 256 MB
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Form Factor: 3.5"
Height: 0.80" (20.20 mm)
Width: 4.01" (101.85 mm)
Depth: 5.79" (146.99 mm)
Weight (Approximate): 1.08 lb (490 g)
Device Supported: Desktop PC,Server,Storage System
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 2 Year
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 3 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- Enjoy rapid processing speeds with 256 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ST3000DM007 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | BarraCuda |
| Product Model | ST3000DM007 |
| Product Name | Barracuda ST3000DM007 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3 TB |
| Drive Performance | |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 256 MB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 0.80" (20.20 mm) |
| Width | 4.01" (101.85 mm) |
| Depth | 5.79" (146.99 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb (490 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Desktop PC,Server,Storage System |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
Seagate ST3000DM007 BarraCuda 3TB 3. 5" SATA Hard Drive - 5400 RPM - 2 Year Warranty
MSRP:
$138.99
$138.99
$126.99
Save:
$12.00 (8.63%)
Out of stock