Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate FireCuda STKK16000400 16 TB Hard Drive - 3.5" External - USB 3.2 (Gen 1) Type C - 7200rpm - 1 Year Warranty (STKK16000400)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 16 TB
Platform Supported: PC,Mac
Spindle Speed (rpm): 7200
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type C
Drive Type: External
Form Factor: 3.5"
Height: 8.11" (206 mm)
Width: 1.94" (49.20 mm)
Depth: 5.04" (128 mm)
Weight (Approximate): 2.99 lb (1354 g)
Operating System Compatibility: Windows,Mac OS
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 1 Year
- With 16 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- The USB 3.2 (Gen 1) Type C interface provides smooth data transfer and outstanding performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | STKK16000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | FireCuda |
| Product Model | STKK16000400 |
| Product Name | FireCuda STKK16000400 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 16 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Drive Performance | |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 8.11" (206 mm) |
| Width | 1.94" (49.20 mm) |
| Depth | 5.04" (128 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.99 lb (1354 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows,Mac OS |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]