Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate STKL5000400 FireCuda 5TB External USB 3. 2 Gen 1 Hard Drive with 1 Year Warranty
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 5 TB
Platform Supported: PC,Mac
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1)
Drive Type: External
Height: 4.82" (122.50 mm)
Width: 3.19" (81 mm)
Depth: 0.85" (21.50 mm)
Weight (Approximate): 9.38 oz (266 g)
Operating System Compatibility: Windows,Mac OS
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 1 Year
- With 5 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- USB 3.2 (Gen 1) host interface ensures reliable data transfer and enhanced performance, optimizing your device's efficiency
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
- Hard Drive offers increased storage base capacity for your PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | STKL5000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | FireCuda |
| Product Model | STKL5000400 |
| Product Name | FireCuda STKL5000400 Hard Drive |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 5 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| Height | 4.82" (122.50 mm) |
| Width | 3.19" (81 mm) |
| Depth | 0.85" (21.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.38 oz (266 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows,Mac OS |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]