Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate Nytro 2032 XS7680SE70154 7.68 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (12Gb/s SAS) - Storage System Device Supported - 1 - (XS7680SE70154)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 7.68 TB
Platform Supported: PC,Linux
Maximum Read Transfer Rate: 810 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 650 MB/s
Random 4KB Read: 175000IOPS
Random 4KB Write: 45000IOPS
Endurance (DWPD): 1
Endurance (TBW): 14000 TB
Wireless LAN: No
Drive Interface: SAS
Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Height: 0.59" (15 mm)
Width: 2.76" (70.10 mm)
Depth: 3.95" (100.45 mm)
Weight (Approximate): 5.82 oz (165 g)
Device Supported: Storage System
Operating System Compatibility: Linux,Windows
- With 7.68 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- The high-read speed of 810 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 650 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | XS7680SE70154 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | Nytro |
| Product Series | 2032 |
| Product Model | XS7680SE70154 |
| Product Name | Nytro 2332 SAS SSD Series |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Platform Supported | PC,Linux |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 810 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 650 MB/s |
| Random 4KB Read | 175000IOPS |
| Random 4KB Write | 45000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 14000 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.59" (15 mm) |
| Width | 2.76" (70.10 mm) |
| Depth | 3.95" (100.45 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.82 oz (165 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Storage System |
| Operating System Compatibility | Linux,Windows |
[/custom-specifications]