Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp 4PB50EJ2U 50" Professional Display - 49. 5" LCD - 3840 x 2160 4K UHD - 16: 9 - 6ms - Direct LED
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Operation Hours: 16 Hours/ 7 Days
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 49.50" (1257.30 mm)
Screen Size Class: 50" (1270 mm)
Display Screen Type: LCD
Response Time: 6 ms
Display Resolution: 3840 x 2160
Backlight Technology: Direct LED
Aspect Ratio: 16:9
Speakers: Yes
Scan Format: 2160p
Dynamic Contrast Ratio: 5,000:1
Brightness: 300 cd/m²
Ethernet: Yes
USB: Yes
HDMI: Yes
Audio Line Out: Yes
Serial: Yes
Number of HDMI Inputs: 3
Operating System: Linux
Input Voltage: 120 V AC
VESA Mount Standard: 300 x 200
Height: 25.30" (642.62 mm)
Width: 43.80" (1112.52 mm)
Depth: 2.80" (71.12 mm)
Weight (Approximate): 21.70 lb (9842.95 g)
Application/Usage: Entertainment,Education,Commercial
Country of Origin: Mexico
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | 4PB50EJ2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Brand Name | Sharp |
| Product Series | 4PB |
| Product Model | 4PB50EJ2U |
| Product Name | 4PB50EJ2U 50" Professional Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 49.50" (1257.30 mm) |
| Screen Size Class | 50" (1270 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Response Time | 6 ms |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Software | |
| Operating System | Linux |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Height | 25.30" (642.62 mm) |
| Width | 43.80" (1112.52 mm) |
| Depth | 2.80" (71.12 mm) |
| Weight (Approximate) | 21.70 lb (9842.95 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Entertainment,Education,Commercial |
| Country of Origin | Mexico |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]