Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp MultiSync PN-M552 Digital Signage Display - 54.60" (1386.84 mm) LCD - High Dynamic Range (HDR) - 24 Hours/7 Days Operation - x - (PN-M552)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MultiSync PN-M552 Digital Signage Display
- All SDM Option Cards
- Raspberry Pi Compute Module 4 with Optional NEC Interface Board
- Human Sensor (PN-KTRC3)
Bezel Width (Top): 0.43" (11 mm)
Bezel Width (Bottom): 0.55" (13.90 mm)
Bezel Width (Left): 0.43" (11 mm)
Bezel Width (Right): 0.43" (11 mm)
Operation Hours: 24 Hours/7 Days
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 54.60" (1386.84 mm)
Screen Size Class: 55" (1397 mm)
Display Screen Type: LCD
High Dynamic Range (HDR): Yes
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10,HLG,PQ
Display Resolution: 3840 x 2160
Orientation: Landscape/Portrait
Backlight Technology: LED
Aspect Ratio: 16:9
Scan Format: 2160p
Native Contrast Ratio: 1,200:1
Brightness: 550 cd/m²
Color Gamut: 72% NTSC
Ethernet: Yes
USB: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Serial: Yes
Number of HDMI Inputs: 2
Number of HDMI Outputs: 1
Number of DisplayPorts: 1
DisplayPort Output: Yes
RS-232C Input: Yes
RS-232C Output: Yes
Number of HDMI 2.0 Ports: 2
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
VESA Mount Standard: 300 x 300
Mount Type: Wall Mountable
Mount Surface: Wall
Height: 27.93" (709.30 mm)
Width: 48.65" (1235.60 mm)
Depth: 2.34" (59.50 mm)
Weight (Approximate): 45.19 lb (20500 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
Minimum Operating Humidity: 20%
Maximum Operating Humidity: 80%
Package Contents:
Application/Usage: Commercial
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Limited Warranty: 3 Year
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | PN-M552 |
| Manufacturer Website Address | http://sharp.ca/en/ |
| Brand Name | Sharp |
| Product Line | MultiSync |
| Product Series | PN-M |
| Product Model | PN-M552 |
| Product Name | MultiSync PN-M552 Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Top) | 0.43" (11 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 0.55" (13.90 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.43" (11 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.43" (11 mm) |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 54.60" (1386.84 mm) |
| Screen Size Class | 55" (1397 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10,HLG,PQ |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Backlight Technology | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 550 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Output | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Height | 27.93" (709.30 mm) |
| Width | 48.65" (1235.60 mm) |
| Depth | 2.34" (59.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 45.19 lb (20500 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Commercial |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]