Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Star Micronics 39472310 TSP143IIIU GRY US Direct Thermal Receipt Printer - Gray Desktop
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Windows
- Android
- IOS
- TSP100ECO TSP143IIIU GRY US Multistation Printer
- Installation CD with Drivers and futurePRNT
- Wall Mount Bracket
- 58mm Paper Guide
- 6ft Interface Cable
- 6ft Power Cable
- Power switch cover
- Easy set-up guide
- UL
- C-UL
- TüV
- FCC
- VCCI
- EN55022
- CE
Recommended Use: Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 9.84 in/s (250 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Width: 2.83" (72 mm)
Application/Usage: Desktop
Features: Auto-cutter
Mobile Device Printing: Yes
USB: Yes
Cutter: Yes
Cutting Method: Automatic
Cutter Type: Guillotine
Cutter Life: 2000000 Cuts
Media Type: Receipt
Maximum Roll Diameter: 3.3" (83 mm)
Maximum Label Width: 3.15" (80 mm)
Operating System Supported:
Power Source: Power Adapter
Form Factor: Wall Mount
Product Color: Gray
Height: 5.20" (132 mm)
Width: 5.59" (142 mm)
Depth: 8.03" (204 mm)
Weight (Approximate): 3.79 lb (1720 g)
Package Contents:
Platform Supported: PC,iOS,Android
Certifications & Standards:
Energy Star: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- USB Model Works with iOS, Android, and Windows devices
- High-speed printing of 250mm/s
- Easy setup and installation across all models
- Lightning connection for charging and data transfer simultaneously
- Guillotine auto-cutter
- Unique Print Flat technology feature Access to futurePRNT technology
- Multitude of optional accessories available
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Star Micronics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 39472310 |
| Manufacturer Website Address | http://www.starmicronics.com |
| Brand Name | Star Micronics |
| Product Series | TSP100III |
| Product Model | TSP143IIIU GRY US |
| Product Name | TSP100ECO TSP143IIIU GRY US Multistation Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s (250 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" (72 mm) |
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Auto-cutter |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cutter Life | 2000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt |
| Maximum Roll Diameter | 3.3" (83 mm) |
| Maximum Label Width | 3.15" (80 mm) |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mount |
| Product Color | Gray |
| Height | 5.20" (132 mm) |
| Width | 5.59" (142 mm) |
| Depth | 8.03" (204 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.79 lb (1720 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC,iOS,Android |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Star Micronics Splash-Proof Cover for Various Star Printers |
| SKU | 39591100 |
| Sale Price | $22.95 |
[/custom-options]