Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Supermicro SuperServer SYS-510P-WTR Server Barebone System - 1U Rack-mountable - Socket LGA-4189 - 1 x Processor Support - Intel C621A (SYS-510P-WTR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UP SuperServer SYS-510P-WTR
- 1 x Super X12SPW-TF Motherboard
- 1 x 1U Chassis
- 1 x 4-port 1U SAS3 12Gbps Hybrid backplane, support up to 4x 3.5-inch SAS3/SATA3/NVMe Storage Devices
- 1 x MINI SAS HD-4 SATA,12G,INT,75/75/90/90CM,75CM SB,28/30AWG,Ro
- 1 x 40x40x56 mm 20.5K RPM / 17.6K RPM Counter-rotating Fan
- 1 x 510P-WT/WTR Quick Reference Guide
- 1 x 1U LHS WIO Riser card with two PCI-E 4.0 x16 slots,HF,RoHS
- 1 x 1U RHS WIO Riser card with one PCI-E 4.0 x16 slot,HF,RoHS
- 1 x License key for enabling OOB BIOS management
- 1 x 1U Passive CPU Heat Sink for X12 Generation Intel Whitley and Cedar Island Platforms
- 2 x 500W 1U Redundant PWS W/ 54.5MM Wide
- 2 x 1U Redundant 500W/600W, Platinum efficiency, AC inlet: C14,RoHS
- 1 x WIO X11 Support,PDB-PT112-S2424 is based on PDB-PT112-2424
- 1 x FRONT CTL CABLE 20 PIN TO 20 PIN W/TUBE,70CM,PBF
- 2 x PWCD,US,NEMA5-15P TO IEC60320 C13,6FT,16AWG,RoHS/REACH
- 1 x FAN HOLDER FOR SIX 40X56MM COUNTER ROTATING FANS
- 1 x Black DVD dummy cover for SC813, 813M, 815, PBF-RoHS
- 4 x 40x40x56 mm 20.5K RPM / 17.6K RPM Counter-rotating Fan
- 4 x 40x40x56 mm, 23.3K-20.3K RPM, Counter-rotating Fan
- 1 x 815 UIO front control board (U)
- 1 x Blank LP L-bracket (1 raw of capsule hole)
- 2 x Blank FH L bracket w/o SCSI cutout for SC825,836,846,743
- 4 x Black gen 5.5 hot-swap 3.5" HDD tray
- 1 x WIO rear window for SC113,SC116, SC815 Redundant PWS
- 1 x SC815 Redundant Power Distributor Cover
- 1 x Rail set, quick/quick, optional for 1U 17.2
- 1 x SC815/113/116 Intel DP X9, X8 PC air shroud, 12x13MB
- 2 x Dummy fan 40x56mm for 40x56 counter-rotating fan (cost-effective)
Number of Processors Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-4189
Processor Supported: Xeon Bronze,Xeon Silver,Xeon Gold,Xeon Platinum
64-bit Processing: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C621A
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
Total Number of Memory Slots: 8
Intel Optane Memory Ready: Yes
Controller Type: Serial ATA/600,12Gb/s SAS
RAID Supported: Yes
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 6
Number of 3.5" Bays: 4
Number of PCI Slots: 3
Number of PCI Express x16 Slots: 3
Total Number of USB Ports: 9
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4
Number of SATA Interfaces: 10
Number of VGA Ports: 1
Plug/Connector Type: C14
Number of Power Supplies Installed: 2
Maximum Power Supply Wattage: 500 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Rack-mountable
Rack Height: 1U
Height: 1.69" (43 mm)
Width: 17.20" (437 mm)
Depth: 25.59" (650 mm)
Weight (Approximate): 24 lb (10886.22 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 1 Year
- Compatible Xeon Bronze processor enables fast and efficient execution of computational tasks
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Rack-mountable server barebone system maximizes space utilization while providing easy access to essential components
- Connect USB-enabled devices via 9 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- 10 Gigabit Ethernet optimizes network performance, ensuring rapid data transfer for enterprise and high-speed environments
- DDR4 SDRAM slot reduces processor idle time, improving multitasking and overall computing speed
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | SYS-510P-WTR |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperServer |
| Product Model | SYS-510P-WTR |
| Product Name | UP SuperServer SYS-510P-WTR |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Server Barebone System |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| Processor Supported | Xeon Bronze,Xeon Silver,Xeon Gold,Xeon Platinum |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621A |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600,12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of PCI Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Power Description | |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Width | 17.20" (437 mm) |
| Depth | 25.59" (650 mm) |
| Weight (Approximate) | 24 lb (10886.22 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Supermicro Drive Bay Adapter Internal - Black - 1 x Total Bay - 1 x 3.5" Bay |
| SKU | MCP-220-00075-0B |
| Sale Price | $20.95 |
| Product | Supermicro SAS Controller - 12Gb/s SAS - PCI Express 3.0 - Plug-in Card - RAID Supported - 0, 1, 10, 5, 6, 50, 60 RAID Level - 8 Total SAS Port(s) - 8 SAS Port(s) Internal - Linux, PC - 2 GB |
| SKU | AOC-S3108L-H8IR-16DD |
| Sale Price | $725.95 |
| Product | Supermicro AOM-TPM-9670V-O - Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| SKU | AOM-TPM-9670V-O |
| Sale Price | $66.95 |
| Product | Supermicro SC813 Black Front Bezel - Black - 1U Rack Height |
| SKU | CSE-PTFB-813LB |
| Sale Price | $22.95 |
| Product | Supermicro LSI 3108 CacheVault 1U Dummy Fan Kit - 1 |
| SKU | BTR-CV3108-1U1 |
| Sale Price | $445.95 |
[/custom-options]