Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Supermicro Workstation Motherboard Intel Chipset LGA-1200 Micro ATX Pentium Xeon Support Processor Supported Socket MBD-X12STL-F-O
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
-
SC512F-350B1
-
SC731i-404B
- SYS-510T-ML
- SYS-530T-I
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C252
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1200
Processor Generation Supported: 10th Gen
Processor Supported: Pentium,Xeon
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 3200 MHz,2933 MHz,2666 MHz
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: On-board Video Chipset
Graphics Controller Model: AST2600
Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 4
Total Number of PCI Express Slots: 4
Number of PCI Express x4 Slots: 1
Number of PCI Express x8 Slots: 2
Number of PCI Express x16 Slots: 1
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
VGA: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of SATA Interfaces: 6
Number of M.2 Interfaces: 1
Total Number of Onboard USB Ports: 5
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Number of Onboard USB 3.2 Ports: 3
Form Factor: Micro ATX
Width: 9.60" (243.84 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
Compatibility:
Chassis 1U:
Chassis Mid/Mini-Tower:
- With the compatible Intel Pentium processor, experience splendid PC performance; enjoy songs, movies and get your work completed concurrently
- DDR4 SDRAM compatible slot - Install memory that synchronizes electrical and clock signals for an efficient data throughput
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the Micro ATX workstation motherboard
- With 2 USB 2.0 ports, transfer several documents without error
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X12STL-F-O |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Model | X12STL-F |
| Product Name | X12STL-F Workstation Motherboard |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Workstation Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C252 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Processor Generation Supported | 10th Gen |
| Processor Supported | Pentium,Xeon |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 3200 MHz,2933 MHz,2666 MHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2600 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.60" (243.84 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Chassis 1U:
Chassis Mid/Mini-Tower:
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Supermicro SATA Cable - 2 ft SATA Data Transfer Cable - First End: 1 x Serial ATA - Second End: 1 x SATA - Red |
| SKU | CBL-0044L |
| Sale Price | $8.46 |
[/custom-options]