Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite 24-Port Cat6a Patch Panel Feedthrough Rackmount RJ45 Ethernet 1U - 24 Port(s) - 24 x RJ-45 - 1U High - 19" Wide - (N254-024-6A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 24-Port 1U Rack-Mount Cat6a Feedthrough Patch Panel, RJ45 Ethernet
- Detachable Cable Management Bar
- Grounding Wire
Total Number of Ports: 24
Number of Network (RJ-45) Ports: 24
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 1U
Compatible Rack Width: 19"
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- Meets or exceeds Cat6a specifications
- 24 RJ45 coupler jacks on both sides
- Cable management bar keeps patch cables organized
- Rated for 10 Gbps Ethernet data transfer speeds
- Mounts into 1U of EIA-standard 19 in. racks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N254-024-6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N254-024-6A |
| Product Name | 24-Port 1U Rack-Mount Cat6a Feedthrough Patch Panel, RJ45 Ethernet |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 24 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]