Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Plug Type: IEC 60320 C8
Plug Detail: 1 x IEC 60320 C8
Receptacle Type: IEC 60320 C13
Receptacle Detail: 1 x IEC 60320 C13
Voltage Rating: 125 V AC
Current Rating: 10 A
Color Family: Black
Product Color: Black
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P003-000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P003-000 |
| Product Name | IEC C8 to IEC C13 Power Cord Adapter - 10A, 125V, Black |
| Product Type | Plug Adapter |
| Technical Information | |
| Plug Type | IEC 60320 C8 |
| Plug Detail | 1 x IEC 60320 C8 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series PLC14YW Plug-Lock Inserts, Yellow |
| SKU | PLC14YW |
| Sale Price | $83.95 |
| Product | Tripp Lite series PLC13BL Connector Insert |
| SKU | PLC13BL |
| Sale Price | $83.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]