B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
This 16 port XLR patchbay has locking XLR female connectors on the front and solder connectors on the back. It is meant to be mounted on a 19" rack or cabinet and used as a sub snake patch panel.
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black Powder Coated |
| Material | Steel |
| Connector Type | Locking XLR Female |
| Ports | 16 |
| Product Dimensions | 19" W x 1.75" H [48 cm W x 4.45 cm H] |
| Rackmountable | Yes, 19" Rack or Cabinet |
Environmental | |
| RoHS | Yes |
Packaging Information | |
| Package Quantity | 1 - Patch Panel |
| Product Weight | 1.6 lbs [0.73 kg] |
19 Inch Rackmount Patch Panel With 16 XLR Female Connectors FN-PP-XLR-16F
$48.06
$48.00
Available & Ready to Ship