B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
This 24 port Cat6A 1U patch panel has RJ45 female ports on the front and 110 punch-down style terminals on the rear. It is meant to be mounted on a 19" rack or cabinet and provides an easy method to terminate raw Cat6A runs.
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black Powder Coated |
| Material | Steel |
| Connector Type | Cat6A |
| Color Code | 568A or 568B |
| Ports | 24 |
| Rack Space | 1U |
| Product Dimensions | 19" W 1.75" H [48 cm W, 4.45 cm H] |
| Rackmountable | Yes, 19" Rack or Cabinet |
| Cable Management | Yes |
Connectors | |
| Front | 24 - RJ45 CAT6A Female |
| Rear | 24 x 4 Pair - 110 Style Punch-Down Terminations |
Environmental | |
| RoHS | Yes |
Packaging Information | |
| Package Quantity | 1 - Patch Panel 1 - Rear Cable Manager 8 - Cable Ties |
| Product Weight | 1.35 lbs [0.61 kg] |
Spec Sheets
24 Port CAT6A 110 Punch-Down Patch Panel 19 Inch Rackmount FN-PP-24C6A-110
MSRP:
$112.95
$112.95
$101.95
Save:
$11.00 (9.74%)
Available & Ready to Ship
