Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
48 Port Cat6a Pass-Through Patch Panel 19 Inch Rackmount Black FN-PP-48C6A-PT
SKU:
FN-PP-48C6A-PT
MSRP:
$268.95
$268.95
$241.95
Save:
$27.00 (10.04%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
19.00
(cm)
Height:
1.00
(cm)
Depth:
4.00
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
This 48 port Cat6 1U patch panel has RJ45 female to female feed-through keystone couplers on both ends. It is meant to be mounted on a 19" rack or cabinet and provides an easy method to couple Cat6 patch cables.
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black Power Coated |
| Material | Steel |
| Cable Type | Cat6 |
| Ports | 48 |
| Rack Space | 1U |
| Product Dimensions | 19" W 3.5" H [48 cm W, 8.9 cm H] |
| Rackmountable | Yes, 19" Rack or Cabinet |
| Connectors | |
| Front | 48 - RJ45 CAT6 Female |
| Rear | 48 - RJ45 CAT6 Female |
| Environmental | |
| RoHS | Yes |
| Packaging Information | |
| Package Quantity | 1 - Patch Panel |
| Product Weight | 1.9 lbs [0.86 kg] |
Spec Sheets
48 Port Cat6a Pass-Through Patch Panel 19 Inch Rackmount Black FN-PP-48C6A-PT
MSRP:
$268.95
$268.95
$241.95
Save:
$27.00 (10.04%)
Available & Ready to Ship
