Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AddOn 100G QSFP28 Dual OEO Line Card w/management interface - For Optical Network, Data Networking - 2 x 100GBase-X Expansion Slot - - (ADD-LMCC100G4QSFP28)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Optical Network,Data Networking
Total Number of Ports: 2
Interfaces/Ports Details: 2 x 100GBase-X Expansion Slot
Media Type Supported: Optical Fiber
Ethernet Technology: 100 Gigabit Ethernet
Network Technology: 100GBase-X
Maximum Data Transfer Rate: 100 Gbit/s
Total Number of Expansion Slots: 2
Expansion Slot Type: QSFP28
Expansion Slot Details: 2 x 100GBase-X Expansion Slot
Form Factor: Rack-mountable
Height: 18.50" (469.90 mm)
Width: 9.50" (241.30 mm)
Depth: 3.75" (95.25 mm)
Weight (Approximate): 5.40 lb (2449.40 g)
Country of Origin: China
TAA Compliant: No
Limited Warranty: 3 Year
- With 100GBase-X technology, enjoy up to 1000Gbps data transfer rate over supported network cable
- 100 Gigabit Ethernet - High bandwidth performance, ease of use and reliable connectivity
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-LMCC100G4QSFP28 |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Brand Name | AddOn |
| Product Name | 100G QSFP28 Dual OEO Line Card w/management interface |
| Product Type | Line Card |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Optical Network,Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Interfaces/Ports Details | 2 x 100GBase-X Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 100GBase-X |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Expansion Slot Details | 2 x 100GBase-X Expansion Slot |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 18.50" (469.90 mm) |
| Width | 9.50" (241.30 mm) |
| Depth | 3.75" (95.25 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb (2449.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]