AddOn Allied Telesis Fast Ethernet PCI Express 2.0 Intel 82574 1 Port SC Optical Fiber Card S X AT-2711FX/SC-001-AO
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Allied Telesis AT-2711FX/SC Fast Ethernet Card
- Full Height Bracket
- Half Height Bracket
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: 82574
Features: VLAN Filtering
Host Interface: PCI Express 2.0 x1
Total Number of Ports: 1
Number of SC Ports: 1
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Multi-mode
Network Technology: 100Base-FX
Form Factor: Plug-in Card
Height: 4.20" (106.68 mm)
Width: 0.80" (20.32 mm)
Depth: 3.70" (93.98 mm)
Weight (Approximate): 3.20 oz (90.72 g)
Package Contents:
Device Supported: Server
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- This Fast Ethernet card supports an impressive data transfer rate of up to 100Mbps
- This 500MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express 2.0 x1 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- Add your computer to your home or office network with this single port fast ethernet card conveniently
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 100Base-FX technology get up to 100Mbps data transfer rate over the optical fiber cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | AT2711FX/SC001AO |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Brand Name | AddOn |
| Product Model | AT-2711FX/SC |
| Product Name | Allied Telesis AT-2711FX/SC Fast Ethernet Card |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Fast Ethernet Card |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 82574 |
| Features | VLAN Filtering |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.20" (106.68 mm) |
| Width | 0.80" (20.32 mm) |
| Depth | 3.70" (93.98 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz (90.72 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Server |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]