Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AddOn Crucial CT204864BF160B Compatible 16GB DDR3-1600MHz Unbuffered Dual Rank 1.35V 204-pin CL11 SODIMM - For Computer - 16 GB (1 x - (CT204864BF160B-AA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL11
Device Supported: Computer
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
TAA Compliant: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz of memory speed with Unbuffered signal and CL11 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 204-pin-pin DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | CT204864BF160B-AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Brand Name | AddOn |
| Product Name | 16GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL11 |
| Device Supported | Computer |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Miscellaneous | |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]