B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 8 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 1 x 8GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL11
Device Supported: Notebook
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SoDIMM
TAA Compliant: No
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz of memory speed allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 8 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 204-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | 03X6657-AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Brand Name | AddOn |
| Product Name | 8GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL11 |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Miscellaneous | |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
AddOn Lenovo Compatible Unbuffered Dual Rank 8 GB DDR3 SODIMM For Notebook 1 X 204 Pin 1.35V 03X6657-AA
MSRP:
$106.95
$99.95
Save:
$7.00 (6.55%)
Out of stock