Adesso NuScan Bluetooth Ring Wearable Barcode Scanner Wireless LED Readability Connectivity NUSCAN 4300B NUSCAN 4300B NUSCAN 4300B
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UPC/EAN/JAN
- UPC/EAN with supplementary
- JAN 8 & Jan 13
- ISBN/ISSN
- Code 39
- ASCII
- Codabar
- Code 128
- Code 93
- Interleaved 2 of 5
- Industrial 2 of 5
- Standard 2 of 5
- GS1 DataBar
- Matrix 2 of 5.
- QR code
- PDF417
- MicroQR
- Data Matrix
- Matrix
- Azetec.
- NuScan 4300B Bluetooth 2D Ring Wearable Barcode Scanner
- Quick Start Guide
Connectivity Technology: Wireless
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
1D:
2D:
Light Source: LED
Image Sensor Type: CMOS
Scanner Range: Long Range
Scanning Distance: 12" (304.80 mm)
Reading Angle (Skew): 70°
Reading Angle (Pitch): 70°
Reading Angle (Roll): 360°
Motion Tolerance: 24 in/s (609.60 mm/s)
Maximum Ambient Light: 70000 lux
Drop Specification:
With its drop protection and rugged design, the NuScan 4300B can withstand accidental drops of up to 5 feet.
Minimum Print Contrast: 30%
Image Sensor Resolution: 1280 x 800
Bluetooth: Yes
Operating Temperature: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: 104°F (40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 95%
Form Factor: Wearable
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 1.89" (48.01 mm)
Length: 4.21" (106.93 mm)
Weight (Approximate): 2.96 oz (83.91 g)
Package Contents:
Application/Usage: Retail,Warehouse,Industrial,Library
Platform Supported: Android,iOS
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Laser-free design provides high-performance scanning without the risk of eye injury
- Increases productivity by giving the opportunity to wander, without the tangle of cables
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN4300B |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Brand Name | Adesso |
| Product Line | NuScan |
| Product Model | 4300B |
| Product Name | NuScan 4300B Bluetooth 2D Ring Wearable Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported | 1D:
2D:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scanner Range | Long Range |
| Scanning Distance | 12" (304.80 mm) |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 70° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 24 in/s (609.60 mm/s) |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Drop Specification | With its drop protection and rugged design, the NuScan 4300B can withstand accidental drops of up to 5 feet. |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | 104°F (40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wearable |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 1.89" (48.01 mm) |
| Length | 4.21" (106.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.96 oz (83.91 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Retail,Warehouse,Industrial,Library |
| Platform Supported | Android,iOS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]