Alogic A09 Webcam - 2 Megapixel - 30 fps - Silver, Black - USB Type A - 1 Pack(s) - 1920 x 1080 Video - CMOS Sensor - Auto-focus - For (IUWA09)
SKU:
IUWA09
UPC:
9350784025012
MSRP:
$69.99
$69.99
$65.99
Save:
$4.00 (5.72%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
4.80
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
7.20
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Effective Resolution: 2 Megapixel
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
Maximum Frame Rate: 30 fps
Image Sensor Type: CMOS
Focus Modes: Auto-focus
Microphone: No
Host Interface: USB Type A
Product Color: Silver,Black
Mounting Type: Clip
Cable Length: 2"
Width: 1.89" (48 mm)
Depth: 2.83" (72 mm)
Weight (Approximate): 124 g
Device Supported: Computer
- Offers unmatched webcam results to make every experience worthwhile
- 1920 x 1080 video resolution and 30 fps frame rate allow you to chat and record videos even in the foggiest places. It is engineered, specifically for cooler climates, to distinguish people in the fog.
- Super detailed Webcam is supported on all computers that have a USB Type A port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Alogic |
| Manufacturer Part Number | IUWA09 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alogic.co |
| Brand Name | Alogic |
| Product Model | A09 |
| Product Name | Iris Webcam A09 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Webcam |
| Display & Graphics | |
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Lens | |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Silver,Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 2" |
| Width | 1.89" (48 mm) |
| Depth | 2.83" (72 mm) |
| Weight (Approximate) | 124 g |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Computer |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]
Alogic A09 Webcam - 2 Megapixel - 30 fps - Silver, Black - USB Type A - 1 Pack(s) - 1920 x 1080 Video - CMOS Sensor - Auto-focus - For (IUWA09)
MSRP:
$69.99
$69.99
$65.99
Save:
$4.00 (5.72%)
Out of stock