ALOGIC Ultra USB-C Dock PLUS Space Grey With 2 USB-A USB 3.0 1 Data PD 100 W SD And Micro Card Slots HDMI 4K Data/PD Slot Mini DP X ULDPLS-SGR
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- USB-C Dock PLUS with Power Delivery - Ultra Series - Space Grey
- 1 x User Manual
- USB-C and Thunderbolt 3 enabled computers
- Apple Macbook
- Chromebooks
Connectivity Technology: Wired
Supported Resolutions: 3840 x 2160,1920 x 1080
Screen Mode Supported: 4K
Memory Card Reader: Yes
Memory Card Supported: microSD,SD
Device Supported: Tablet,Smartphone,Notebook
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Host Interface: USB Type C
Number of USB 3.0 Ports: 2
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C (Data/PD 100W)
USB Type-A: Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Mini DisplayPort: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
HDMI: Yes
Maximum Power Supply Wattage: 100 W
Product Color: Space Gray
Height: 0.59" (15 mm)
Width: 2.05" (52 mm)
Depth: 5.36" (136.10 mm)
Package Contents:
Compatibility:
Country of Origin: China
- Truly Universal: Connect all you want
- Single 4K or Dual 1080p Monitors
- Power Delivery 3.0 Technology: Data + Power
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Alogic |
| Manufacturer Part Number | ULDPLS-SGR |
| Manufacturer Website Address | http://www.alogic.co |
| Brand Name | Alogic |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | USB-C Dock PLUS with Power Delivery - Ultra Series - Space Grey |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160,1920 x 1080 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD,SD |
| Device Supported | Tablet,Smartphone,Notebook |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C (Data/PD 100W) |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.59" (15 mm) |
| Width | 2.05" (52 mm) |
| Depth | 5.36" (136.10 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]