Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix IP and PoE+ over Extended Distance UTP or CAT5e - Network (RJ-45) (PACE1PRM)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Powered by midspan or endspan. PoE compliant to IEEE 802.3af (15W) and PoE+ compliant to IEEE 802.3at (30W).
- Connectivity: RJ45, auto-crossover.
- Wire type: 4-pair CAT5e or a single twisted pair UTP.
- Speed: 10/100BaseT, half/full duplex, auto negotiation.
- PoE compliant to IEEE 802.3af (15W) and PoE+ compliant to IEEE 802.3at (30W) delivered to camera by Pace1PTM. Power provided by Pace1PRM to Pace1PTM by PoE protocol.
- Throughput is rated to pass 100mbps of data.
- Distance: up to 152m @ 100mbps.
- Distance: up to 500m @ 100mbps.
- Green - PoE ON (by respective RJ45 jack).
- RJ45 jack: Yellow and Green LED IP Link status, 10/100Base-T/active.
- Operating Temperature:
- -4° F to 120.2° F (-20° C to +49° C).
- Storage Temperature:
- -22° to 158° F (-30° to +70° C).
- Relative humidity: 20 to 85%, non-condensing.
- Operating Altitude: - 1000 to 6,561.679 ft. (- 304.8 to 2000m).
- Auto detection and protection of legacy non-PoE cameras/devices.
Network (RJ-45): Yes
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 3.50" (88.90 mm)
Depth: 3.50" (88.90 mm)
Receiver Weight (Approximate): 113.4 g
Additional Information: Input:
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | PACE1PRM |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Name | IP and PoE+ over Extended Distance UTP or CAT5e |
| Product Type | Network Extender |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Receiver Weight (Approximate) | 113.4 g |
| Miscellaneous | |
| Additional Information | Input:
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Altronix IP and PoE+ over Extended Distance CAT5e Hardened Mini Transceiver - Network (RJ-45) - Fast Ethernet - 10/100Base-T - 0.50 km (0.31 Mile) - PoE+ |
| SKU | PACE1ST |
| Sale Price | $214.95 |
| Product | Altronix IP and PoE+ Over Extended Distance UTP or CAT5e - Network (RJ-45) - 498.69 ft (152000 mm) Extended Range |
| SKU | PACE1PTM |
| Sale Price | $215.95 |
[/custom-options]