Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix MAXIMAL33D Power Module - For Control Panel (MAXIMAL33D)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Fire Alarm disconnect (latching or non-latching) is individually selectable for any or all of the sixteen (16) outputs.
- Fire Alarm disconnect input options:
- a) Normally open (NO) or normally closed (NC) dry contact input.
- b) Polarity reversal input from FACP signaling circuit.
- Alarm output relay indicates that FACP input is triggered (form "C" contact rated @ 1 amp 28VDC).
- Mag Lock
- Electric Strike
- Magnetic Door Holder
- UL
- CUL
- CSFM
Device Supported: Control Panel
Input Voltage: 24 V DC
Height: 27" (685.80 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 6.25" (158.75 mm)
Weight (Approximate): 19.57 kg
Additional Information:
Compatibility:
Access Control Devices:
Certifications & Standards:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | MAXIMAL33D |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Model | MAXIMAL33D |
| Product Name | MAXIMAL33D Power Module |
| Product Type | Access Power Controller |
| Technical Information | |
| Device Supported | Control Panel |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 27" (685.80 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 6.25" (158.75 mm) |
| Weight (Approximate) | 19.57 kg |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
| Compatibility | Access Control Devices:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]