B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Trove2 Backplane
- Mounting Hardware
- Genetec Synergis Cloud Link
- V100
- V200
- V300
- V1000
- V2000
Height: 25.38" (644.53 mm)
Width: 0.31" (7.94 mm)
Depth: 19.38" (492.13 mm)
Weight (Approximate): 3.63 kg
Package Contents:
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 16 AWG backplane.
- Includes mounting hardware.
- Accommodates the following HID VertX® controllers with or without Altronix power/accessories: HID VertX® V100, V200, V300, V1000, V2000, and Genetec Synergis Cloud Link, Altronix Power Supplies, Altronix Sub-Assemblies
- Simplifies board layout and wire management
- 16 AWG galvanized steel
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TV2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove2 |
| Product Model | TV2 |
| Product Name | Trove2 Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 25.38" (644.53 mm) |
| Width | 0.31" (7.94 mm) |
| Depth | 19.38" (492.13 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.63 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Altronix Trove2 Backplane (TV2)
MSRP:
$369.91
$369.91
$193.99
Save:
$175.92 (47.56%)
Out of stock