Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix Trove3 TM3B Backplane (TM3B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Trove3 Backplane
- Mounting Hardware
- Altronix Power Supplies
- Altronix Sub-Assemblies
- LP4502
- LP1502
- MR16IN
- MR16OUT
- MR52
- LP2500
- MUX8
Height: 34" (863.60 mm)
Width: 0.31" (7.87 mm)
Depth: 28" (711.20 mm)
Weight (Approximate): 9.07 kg
Package Contents:
Compatibility:
Mercury:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TM3B |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove3 |
| Product Model | TM3B |
| Product Name | Trove3 TM3B Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 34" (863.60 mm) |
| Width | 0.31" (7.87 mm) |
| Depth | 28" (711.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.07 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Mercury:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Altronix WM100 Magnetic Cable Tie Mounts - Cable Tie Mount - Magnet, Polymer - 100 Pack |
| SKU | WM100 |
| Sale Price | $400.95 |
| Product | Altronix MM24 Magnet Mount for Enclosure, Backplane - 26 lb (11793.40 g) Load Capacity - 24 Pack |
| SKU | MM24 |
| Sale Price | $93.95 |
| Product | Altronix WM5 Cable Tie Mount - Cable Tie Mount - Magnet, Polymer - 5 Pack |
| SKU | WM5 |
| Sale Price | $23.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]