Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix AL175ULX2 Two Output Switching Power Supply/Charger - Wall Mount - 120V AC Input - 12V/24V DC Output - 69W
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Protection Type: PTC,Short Circuit,Thermal Overload
Input Voltage: 120 V AC
Number of +12V Rails: 1
Output Voltage: 12 V DC,24 V DC
Output Voltage Detail: 12 V DC @ 1.75 A,24 V DC @ 1.75 A
Output Current: 1.75 A
Output Power: 69 W
Form Factor: Wall Mount
Height: 15.50" (393.70 mm)
Width: 12.25" (311.15 mm)
Depth: 4.50" (114.30 mm)
Weight (Approximate): 4.81 kg
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | AL175ULX2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Model | AL175ULX2 |
| Product Name | Two (2) Output Switching Power Supply/Charger |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Technical Information | |
| Protection Type | PTC,Short Circuit,Thermal Overload |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Voltage | 12 V DC,24 V DC |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 1.75 A,24 V DC @ 1.75 A |
| Output Current | 1.75 A |
| Output Power | 69 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 15.50" (393.70 mm) |
| Width | 12.25" (311.15 mm) |
| Depth | 4.50" (114.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.81 kg |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]