B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Wireless Adapter for Apple CarPlay and Android Auto
- USB-A to USB-C Adapter
- Quick Start Guide
UNII Band: Yes
UNII Maximum Frequency: 5 GHz
Host Interface: USB Type A
Height: 0.50" (12.70 mm)
Width: 2" (50.80 mm)
Depth: 5.75" (146.05 mm)
Weight (Approximate): 8 oz (226.80 g)
Package Contents:
Device Supported: Smartphone
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Aluratek, Inc |
| Manufacturer Part Number | AWCPGA01F |
| Manufacturer Website Address | http://www.aluratek.com |
| Brand Name | Aluratek |
| Product Model | AWCPGA01F |
| Product Name | Wireless Adapter for Apple CarPlay and Android Auto |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Technical Information | |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 2" (50.80 mm) |
| Depth | 5.75" (146.05 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Smartphone |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
Aluratek AWCPGA01F Wi-Fi Adapter for Smartphone - USB Type A - 5 GHz UNII (AWCPGA01F)
MSRP:
$177.77
$177.77
$114.99
Save:
$62.78 (35.32%)
Out of stock