Amer Mounts PM100 Mounting Pivot for Monitor - Matt Black - 1 Display(s) Supported - 17" to 32" Screen Support - 75 x 75, 100 x 100 - (PM100)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Power Strip,Surge Protector
Height Adjustable: Yes
Features: Sturdy,Compact,Adjustable,Heavy Duty,Cable Management,Silicon Pad,Pivot,Easy to Install
Maximum Rotate Angle: 360°
Mount Function: Desktop,Swivel,Rotate
Durability: Scratch Resistant,Fall Resistant
Color Family: Dual Color
Product Color: Beige,Black
Product Material: Steel,Plastic
Form Factor: Desk,Surface Mountable
Height: 6.80" (172.72 mm)
Width: 2.40" (60.96 mm)
Length: 3.90" (99.06 mm)
Thickness: 0.30" (7.62 mm)
Diameter: 1.50" (38.10 mm)
Weight (Approximate): 10.56 oz (299.37 g)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Nu-Tone & Co. |
| Manufacturer Part Number | PM100 |
| Manufacturer Website Address | https://www.nu-toneco.com/ |
| Brand Name | IntekView |
| Product Name | Swivel Clamp-On Power Bar Desk Mount |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Power Strip,Surge Protector |
| Height Adjustable | Yes |
| Features | Sturdy,Compact,Adjustable,Heavy Duty,Cable Management,Silicon Pad,Pivot,Easy to Install |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Mount Function | Desktop,Swivel,Rotate |
| Durability | Scratch Resistant,Fall Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Beige,Black |
| Product Material | Steel,Plastic |
| Form Factor | Desk,Surface Mountable |
| Height | 6.80" (172.72 mm) |
| Width | 2.40" (60.96 mm) |
| Length | 3.90" (99.06 mm) |
| Thickness | 0.30" (7.62 mm) |
| Diameter | 1.50" (38.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz (299.37 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]