Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 42U 750mm Wide Perforated Split Doors White - For Server - 42U Rack Height - White - 2 Year (AR7150W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server
Color Family: White
Product Color: White
Height: 75.39" (1915 mm)
Width: 29.49" (749 mm)
Depth: 0.98" (25 mm)
Rack Height: 42U
Weight (Approximate): 30.49 lb (13830.03 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 2 Year
Additional Warranty Information: 2 years repair or replace
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in white color to better suit your theme and style
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7150W |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | NetShelter SX |
| Product Model | AR7150W |
| Product Name | NetShelter SX 42U 750mm Wide Perforated Split Doors White |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 75.39" (1915 mm) |
| Width | 29.49" (749 mm) |
| Depth | 0.98" (25 mm) |
| Rack Height | 42U |
| Weight (Approximate) | 30.49 lb (13830.03 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]