Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC NetShelter 6U Wallmount Rack Enclosure Cabinet, Single Hinged, Switch Depth, Unassembled - For Server, LAN Switch - 6U Rack Height (AR106)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server,LAN Switch
Mounting Preference: No Preference
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Static/Stationary Weight Capacity: 200.42 lb (90910 g)
Height: 14.02" (356 mm)
Width: 23.58" (599 mm)
Depth: 15.75" (400 mm)
Rack Height: 6U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 12.95" (329 mm)
Weight (Approximate): 20.70 lb (9389.36 g)
Country of Origin: India
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
Additional Warranty Information: 5 year repair or replace
- Efficient and secure edge computing solution when floor space is limited
- Wallmount Rack Enclosure
- 6U, 400mm deep, Max. load 200lb
- Reversible single-hinge door
- Keyed handle
- Ventilated
- 1/2U knockouts top/bottom
- Includes hardware
- Fan tray AR8213 is sold separately
- Ships unassembled, 5 year APC warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR106 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | NetShelter WX |
| Product Model | AR106 |
| Product Name | NetShelter WX 6U Wall Mount Cabinet |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server,LAN Switch |
| Mounting Preference | No Preference |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200.42 lb (90910 g) |
| Height | 14.02" (356 mm) |
| Width | 23.58" (599 mm) |
| Depth | 15.75" (400 mm) |
| Rack Height | 6U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 12.95" (329 mm) |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb (9389.36 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | India |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information | 5 year repair or replace |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Rack PDU, Switched, 2U, 32A, 230V, (16)C13 - Switched - 2U - Rack-mountable |
| SKU | AP7922B |
| Sale Price | $1609.95 |
| Product | 17" Keyboard Drawer Black - 1U - 1.7" (44 mm) Height x 17.4" (441 mm) Width x 12" (305 mm) Depth - Black - 1 Each |
| SKU | AR8126ABLK |
| Sale Price | $455.95 |
| Product | Rack PDU Extender, Basic, 2U, 30A, 120V, (12)5-20 - 12 x NEMA 5-20R - 4.99kVA - 2U Rack-mountable |
| SKU | AP7582 |
| Sale Price | $827.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]