Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC NetShelter Cable Management, Cable Trough, Open Bottom, Black, 597 x 191.4 x 316.2 mm - Trough - Black - 0U Rack Height (AR8560)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AR8560 Cable Trough
- 1 x8 inch/20cm Grounding Strap
- Installation Guide
Cable Manager Type: Trough
Color Family: Black
Product Color: Black
Rack Height: 0U
Height: 7.5" (191.40 mm)
Width: 23.5" (597 mm)
Depth: 12.4" (316.20 mm)
Weight (Approximate): 10.05 lb (4558.60 g)
Mounting Preference: No Preference
Package Contents:
Country of Origin: Philippines
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AR8560 |
| Product Name | AR8560 Cable Trough |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Trough |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Rack Height | 0U |
| Height | 7.5" (191.40 mm) |
| Width | 23.5" (597 mm) |
| Depth | 12.4" (316.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.05 lb (4558.60 g) |
| Mounting Preference | No Preference |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]