Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Containment Brackets, for NetShelter SX, SV, and VX Racks, 80 x 112 x 45 mm - (AR7710)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Height: 0U
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 4.41" (112 mm)
Width: 3.15" (80 mm)
Depth: 1.77" (45 mm)
Weight (Approximate): 15.84 oz (449.06 g)
Compatibility: Racks
Country of Origin: Philippines
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- For vertical cable management in NetShelter racks
- Works with multiple NetShelter models
- Includes an installation guide for quick setup
- Built to withstand demanding environments
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7710 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AR7710 |
| Product Name | Cable Containment Brackets |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Rack Height | 0U |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.41" (112 mm) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 1.77" (45 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz (449.06 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Racks |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]