Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x 600W x 900D mm - For Server, Storage - 12U Rack Height x 19" (482.60 mm) (AR3003)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server,Storage
Mounting Preference: No Preference
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 2255.33 lb (1023000 g)
Static/Stationary Weight Capacity: 3007.11 lb (1364000 g)
Height: 25.91" (658 mm)
Width: 23.62" (600 mm)
Depth: 35.43" (900 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 29.75" (755.65 mm)
Weight (Approximate): 119.01 lb (53982.03 g)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Philippines
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Compact design fits tight spaces, ideal for small offices and remote deployments
- Vendor-neutral EIA-310 19" rack mounting compatibility with adjustable rails
- Ready for low to medium density edge computing
- Two zero-U accessory channels to maximize equipment space
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR3003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | NetShelter SX |
| Product Name | NetShelter SX 12U Server Rack Enclosure 600mm x 900mm w/ Sides Black |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server,Storage |
| Mounting Preference | No Preference |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2255.33 lb (1023000 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3007.11 lb (1364000 g) |
| Height | 25.91" (658 mm) |
| Width | 23.62" (600 mm) |
| Depth | 35.43" (900 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 29.75" (755.65 mm) |
| Weight (Approximate) | 119.01 lb (53982.03 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Rack Mount, Pod, NetBotz, 150 Rack Sensor |
| SKU | NBPD0150 |
| Sale Price | $332.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Additional-pdf5
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]