Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus 15.6 Inch Notebook With Intel Celeron 4 GB Memory 500 HDD Chocolate Black And Gold Windows HD X R540MA-RS02
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- R540MA-RS02 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Celeron
Processor Model: N4000
Processor Speed: 1.10 GHz
Total Installed System Memory: 4 GB
System Memory Technology: LPDDR4
Drive Type: HDD
Total Hard Drive Capacity: 500 GB
Optical Drive Type: No
Screen Size: 15.6"
Display Screen Type: LCD
Screen Resolution: 1366 x 768
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: HD Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR4
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.0 Ports: 1
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10
Operating System Architecture: 64-bit
Number of Cells: 3-cell
Color Family: Dual Color
Product Color: Chocolate Black,Gold
Height: 1.10" (27.94 mm)
Width: 15" (381 mm)
Depth: 9.90" (251.46 mm)
Weight (Approximate): 4.40 lb (1995.81 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Experience responsive performance, power, adaptability, and fun with Intel® Celeron™ 1.10 GHz processor
- 15.6" display with 1366 x 768 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- Windows 10 features the new Edge browser with a larger viewing area, allowing you to write and share notes directly on web pagesperfect for home users and professionals
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | R540MA-RS02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Series | R540 |
| Product Model | R540MA-RS02 |
| Product Name | R540MA-RS02 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4000 |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Storage | |
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Chocolate Black,Gold |
| Height | 1.10" (27.94 mm) |
| Width | 15" (381 mm) |
| Depth | 9.90" (251.46 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb (1995.81 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]