Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus HA2441A 24" Class WQHD LCD Monitor - 16:9 - Black - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 2560 x 1440 - 16.7 - - (HA2441A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- HA2441A Widescreen LCD Monitor
- Color Pre-Calibration Report
- DisplayPort Cable
- HDMI Cable
- Power Adapter
- Power Cord
- Quick Release Stand
- Quick Start Guide
- USB-C Cable
- Warranty Card
- Ergonomic Stand
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 24"
Viewable Screen Size: 23.8"
Screen Mode: WQHD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.20580 mm x 0.20580 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: Anti-glare,Anti-reflective,Flicker-free,sRGB,Picture by Picture,Picture in Picture,Hardware Calibration,Low Blue Light,Eye Care+ Technology,Ambient Light Sensor,Anti-bacterial,Cable Lock Slot,Ergonomic Design,Wide Viewing Angle
Stand Adjustments: Swivel,Height,Pivot,Tilt
Active Display Area (H x V): 20.74" (526.80 mm) x 11.67" (296.30 mm)
Maximum Resolution: 2560 x 1440
Standard Refresh Rate: 75 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 900:1
Brightness: 300 cd/m²
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 2
Number of USB Ports: 5
Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports: 1
Total Number of USB Type-C Ports: 1
Number of HDMI 2.0 Ports: 1
Built-in Devices: USB Hub
Operating Temperature Range: 32°F (0°C) to 104°F (40°C)
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Bezel Design: Frameless
Height: 12.69" (322.20 mm)
Width: 21.24" (539.60 mm)
Depth: 1.76" (44.60 mm)
Height with Stand: 20.28" (515.10 mm)
Width with Stand: 21.24" (539.60 mm)
Depth with Stand: 7.76" (197.20 mm)
Weight (Approximate): 8.16 lb (3700 g)
Weight with Stand (Approximate): 11.90 lb (5400 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Limited Warranty: 36 Month
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 cd/m² brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare lcd monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- WQHD mode gives you four times HD resolution so you can multitask with sharper visuals and more content on screen at once
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
- VESA mount support enables secure, space-saving installation on walls or arms to suit your preferred viewing setup
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | HA2441A |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Model | HA2441A |
| Product Name | HA2441A Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.20580 mm x 0.20580 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | Anti-glare,Anti-reflective,Flicker-free,sRGB,Picture by Picture,Picture in Picture,Hardware Calibration,Low Blue Light,Eye Care+ Technology,Ambient Light Sensor,Anti-bacterial,Cable Lock Slot,Ergonomic Design,Wide Viewing Angle |
| Stand Adjustments | Swivel,Height,Pivot,Tilt |
| Active Display Area (H x V) | 20.74" (526.80 mm) x 11.67" (296.30 mm) |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 900:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Bezel Design | Frameless |
| Height | 12.69" (322.20 mm) |
| Width | 21.24" (539.60 mm) |
| Depth | 1.76" (44.60 mm) |
| Height with Stand | 20.28" (515.10 mm) |
| Width with Stand | 21.24" (539.60 mm) |
| Depth with Stand | 7.76" (197.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.16 lb (3700 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb (5400 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]