Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus Pro WS W680-ACE Workstation Motherboard - Intel W680 Chipset - Socket LGA-1700 - Intel Optane Memory Ready - ATX - Celeron, Core (PRO WS W680-ACE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PRO WS W680-ACE Workstation Motherboard
- 2 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x Q-connector
- 1 x M.2 Rubber Packages
- 2 x Screw package for M.2 SSD
- 1 x Screw package for M.2 Key E
- 1 x I/O Shield
- 1 x User guide
- 1 x ACC Express Activation Key Card
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: W680
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Celeron,Core i5,Core i7,Core i9,Pentium Gold,Core
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Intel Optane Memory Ready: Yes
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 5
Total Number of PCI Express Slots: 5
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 4
PCI Express Standard: PCI Express 5.0,PCI Express 4.0,PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 8
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
VGA: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Thunderbolt: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 8
Number of M.2 Interfaces: 3
Total Number of Onboard USB Ports: 7
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
Package Contents:
- Experience responsive performance, power and adaptability with the compatible Intel Celeron processor
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- Supported 0 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- HDMI interface connects variety of HD devices including Gaming Controllers, Blu-ray players, laptops, PCs, digital cameras and many others for you to experience the ultimate HD display
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Features Thunderbolt I/O that lets you move data between your devices and computers with unprecedented speed
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the ATX workstation motherboard
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PRO WS W680-ACE |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Pro |
| Product Model | WS W680-ACE |
| Product Name | Pro WS W680-ACE Workstation Motherboard |
| Product Type | Workstation Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Celeron,Core i5,Core i7,Core i9,Pentium Gold,Core |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| PCI Express Standard | PCI Express 5.0,PCI Express 4.0,PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
[/custom-specifications]