Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ProArt PA248QFV 24" Class WUXGA LED Monitor - 16:10 - Black - 24.1" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED - 1920 x (PA248QFV)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProArt PA248QFV Widescreen LED Monitor
- DisplayPort cable
- HDMI cable
- Power cord
- Quick start guide
- USB Type-B to A cable
- Warranty Card
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 24"
Viewable Screen Size: 24.1"
Screen Mode: WUXGA
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG
Aspect Ratio: 16:10
Pixel Pitch: 0.27000 mm x 0.27000 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: LED
Mount Type: Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: Anti-glare,HDR10,High Dynamic Range (HDR),Flicker-free,Trace Free Technology,sRGB,Color Temperature Selection,Gamma Control,ProArt Palette,QuickFit Plus,DisplayWidget Center,Low Blue Light,Kensington Lock,Ambient Light Sensor,Wide Color Gamut (sRGB),Wide Viewing Angle,Ergonomic Design
Horizontal Frequency: 126 kHz - DisplayPort,26 kHz to 126 kHz - HDMI
Vertical Frequency: 48 Hz to 100 Hz - DisplayPort,48 Hz to 100 Hz - HDMI
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Height,Pivot,Tilt,Swivel
Active Display Area (H x V): 20.80" (528.20 mm) x 13.30" (337.80 mm)
Maximum Resolution: 1920 x 1200
Standard Refresh Rate: 100 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 3,000:1
Brightness: 350 cd/m²
Tearing Prevention Technology: Adaptive Sync
Color Gamut: 100% sRGB,100% Rec. 709
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.2 Ports: 4
Number of HDMI 2.1 Ports: 1
Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports: 4
Built-in Devices: USB Hub
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 13.78" (350 mm)
Width: 20.94" (531.80 mm)
Depth: 1.56" (39.70 mm)
Height with Stand: 20.92" (531.30 mm)
Width with Stand: 20.94" (531.80 mm)
Depth with Stand: 7.50" (190.40 mm)
Weight (Approximate): 8.16 lb (3700 g)
Weight with Stand (Approximate): 11.90 lb (5400 g)
Package Contents:
Application/Usage: Professional
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified
Limited Warranty: 3 Year
- 24.1" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 350 cd/m² brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1200 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- 24.1" LED with 1920x1200 resolution enables clear dual A4 page display for efficient editing and layout precision
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PA248QFV |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ProArt |
| Product Model | PA248QFV |
| Product Name | ProArt PA248QFV Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24.1" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Mount Type | Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | Anti-glare,HDR10,High Dynamic Range (HDR),Flicker-free,Trace Free Technology,sRGB,Color Temperature Selection,Gamma Control,ProArt Palette,QuickFit Plus,DisplayWidget Center,Low Blue Light,Kensington Lock,Ambient Light Sensor,Wide Color Gamut (sRGB),Wide Viewing Angle,Ergonomic Design |
| Horizontal Frequency | 126 kHz - DisplayPort,26 kHz to 126 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - DisplayPort,48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Tilt,Swivel |
| Active Display Area (H x V) | 20.80" (528.20 mm) x 13.30" (337.80 mm) |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 100% sRGB,100% Rec. 709 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports | 4 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13.78" (350 mm) |
| Width | 20.94" (531.80 mm) |
| Depth | 1.56" (39.70 mm) |
| Height with Stand | 20.92" (531.30 mm) |
| Width with Stand | 20.94" (531.80 mm) |
| Depth with Stand | 7.50" (190.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.16 lb (3700 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb (5400 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Professional |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]