Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ProArt PA602 Wood Edition Mid Tower In Black With Tempered Glass And Accents Supporting EATX Motherboards PA602/WOOD/BLK/TG
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Motherboard Supported: EATX,ATX,Micro ATX,Mini ITX,DTX,Mini DTX
Number of Fans Supported: 2
Number of Fans Installed: 3
Fan Size Supported: 4.72" (120 mm),5.51" (140 mm),7.87" (200 mm)
Installed Fan Size: 5.51" (140 mm),7.87" (200 mm)
Installed Fan Size Details: 2 x 200mm,1 x 140mm
Features: Fan Speed Controller,Reset Button,Dust Filter,Cable Management
Number of Internal 2.5" Bays: 4
Number of Internal 2.5"/3.5" Bays: 4
Total Number of Expansion Slots: 10
Total Number of USB Ports: 6
USB Port Details: 2 x USB 3.2 Gen 1,2 x USB 2.0,1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C
Front USB: Yes
Total Number of Audio In Ports: 1
Front Audio In: Yes
Total Number of Audio Out Ports: 1
Front Audio Out: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Tempered Glass,Wood
Cooler Type: Fan/Liquid Cooler
Form Factor: Mid-tower
Maximum CPU Cooler Height: 7.48" (190 mm)
Maximum PSU Length: 7.48" (190 mm)
Maximum GPU Length: 17.72" (450 mm)
Height: 22.05" (560 mm)
Width: 23.35" (593 mm)
Depth: 9.65" (245 mm)
Weight (Approximate): 34.83 lb (15800 g)
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- For a better airflow, mid-tower structure supports up to 2 fan(s) with ample space to store hardware
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PA602/WOOD/BLK/TG |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ProArt |
| Product Model | ProArt PA602 Wood Edition - Tempered Glass Panel |
| Product Name | ProArt PA602 Wood Edition - Tempered Glass Panel |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | EATX,ATX,Micro ATX,Mini ITX,DTX,Mini DTX |
| Number of Fans Supported | 2 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Fan Size Supported | 4.72" (120 mm),5.51" (140 mm),7.87" (200 mm) |
| Installed Fan Size | 5.51" (140 mm),7.87" (200 mm) |
| Installed Fan Size Details | 2 x 200mm,1 x 140mm |
| Features | Fan Speed Controller,Reset Button,Dust Filter,Cable Management |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 4 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 10 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1,2 x USB 2.0,1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Tempered Glass,Wood |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Form Factor | Mid-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.48" (190 mm) |
| Maximum PSU Length | 7.48" (190 mm) |
| Maximum GPU Length | 17.72" (450 mm) |
| Height | 22.05" (560 mm) |
| Width | 23.35" (593 mm) |
| Depth | 9.65" (245 mm) |
| Weight (Approximate) | 34.83 lb (15800 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]