Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ZenBook Duo UX8406 UX8406CA-DS91T-CA 14" Touchscreen Detachable 2 in 1 Notebook - Full HD - 60 Hz - Intel Core Ultra 9 285H - Evo (UX8406CA-DS91T-CA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Zenbook Duo UX8406CA-DS91T-CA 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 9
Processor Model: 285H
Processor Speed: 2.90 GHz
Maximum Turbo Speed: 5.40 GHz
Processor Core: Hexadeca-core (16 Core)
Processor Threads: 16
Intel Evo Platform: Yes
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 13 TOPS
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 16 GB
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory: 16 GB
On-board Memory Technology: LPDDR5X
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 1 TB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Screen Mode: Full HD
Display Screen Type: OLED
Display Screen Technology: Tru2Life
Screen Resolution: 1920 x 1200
Brightness: 500 cd/m²
Color Gamut: 100% DCI-P3
Contrast Ratio: 1000000:1
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: Yes
Dual Screen: Yes
Secondary Screen Size: 14" (355.60 mm)
Secondary Screen Type: OLED
Secondary Touchscreen: Yes
Secondary Screen Aspect Ratio: 16:10
Secondary Screen Mode: Full HD
Secondary Display Resolution: 1920 x 1200
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Arc Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Infrared Camera: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 1
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Home
Keyboard Localization: English
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 4-cell
Maximum Battery Run Time: 13 Hours
AC Adapter Frequency: 50 Hz,60 Hz
Power Plug Type: Type C
Included Charger Power: 65 W
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Inkwell Gray
Form Factor: Detachable
Height: 0.78" (19.90 mm)
Width: 12.34" (313.50 mm)
Depth: 8.58" (217.90 mm)
Weight with Dock (Approximate): 3.64 lb (1650 g)
Weight without Dock (Approximate): 2.98 lb (1350 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Corning Gorilla Glass,Low Blue Light,Cortana,Eye Care
Windows Hello Compatible: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 9 processor supports on-device AI, adaptive performance, and advanced creative applications
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 13 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | UX8406CA-DS91T-CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ZenBook Duo |
| Product Series | UX8406 |
| Product Model | UX8406CA-DS91T-CA |
| Product Name | Zenbook Duo UX8406CA-DS91T-CA 2 in 1 Notebook |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285H |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Threads | 16 |
| Intel Evo Platform | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Type | OLED |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Dual Screen | Yes |
| Secondary Screen Size | 14" (355.60 mm) |
| Secondary Screen Type | OLED |
| Secondary Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Secondary Screen Mode | Full HD |
| Secondary Display Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 13 Hours |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Inkwell Gray |
| Form Factor | Detachable |
| Height | 0.78" (19.90 mm) |
| Width | 12.34" (313.50 mm) |
| Depth | 8.58" (217.90 mm) |
| Weight with Dock (Approximate) | 3.64 lb (1650 g) |
| Weight without Dock (Approximate) | 2.98 lb (1350 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Corning Gorilla Glass,Low Blue Light,Cortana,Eye Care |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]