Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus Zephyrus Duo 15 15.6 Inch Full HD Gaming Laptop Intel Core 32 GB 2 TB SSD Gunmetal Notebook GX550 Gray Gen Mm GX550LWS-XS79
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Zephyrus Duo 15 GX550 GX550LWS-XS79 Gaming Notebook
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i7
Processor Generation: 10th Gen
Processor Model: i7-10875H
Processor Speed: 2.30 GHz
Maximum Turbo Speed: 5.10 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: HM470
Total Installed System Memory: 32 GB
System Memory Technology: DDR4 SDRAM
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 2 TB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 15.6"
Screen Mode: Full HD
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1080
Dual Screen: Yes
Secondary Screen Size: 14" (355.60 mm)
Secondary Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: UHD Graphics
Graphics Memory Capacity: 8 GB
Graphics Memory Technology: GDDR6,DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Dedicated,Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1x Type C USB 3.2 Gen 2 with Power Delivery, Display Port, G-Sync and Thunderbolt™ 3
Network (RJ-45): Yes
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Pro
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 4-cell
Maximum Power Supply Wattage: 240 W
Product Color: Gunmetal Gray
Height: 0.82" (20.90 mm)
Width: 14.17" (360 mm)
Depth: 10.55" (268 mm)
Weight (Approximate): 5.47 lb (2480 g)
Package Contents:
Features: Anti-glare Screen
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ScreenPad Plus: 14 inch 4K secondary touchscreen display
Game, Stream, Create, and more! - NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER Max-Q 8GB GDDR6 with ROG Boost (Base: 930MHz, Boost: 1290MHz, TDP: 90W)
- Latest 10th Gen Intel Core i7-10875H Processor
- 300Hz 3ms 15.6" Full HD 1920x1080 IPS-Type PANTONE Validated Display
- 32GB DDR4 3200MHz RAM
2TB PCIe NVMe M.2 SSD in RAID 0 (1+1)
Windows 10 Professional - ROG Intelligent Cooling thermal system with Active Aerodynamic System Plus (AAS+) and Thermal Grizzly Liquid Metal Thermal Compound
- ROG Aura Sync System with Per-Key RGB Keyboard
- Thunderbolt 3
Gig+ Wi-Fi 6 with RangeBoost
Bluetooth 5.0 - Bundle: Get 30 Days of Xbox Game Pass for PC with purchase (Active subscription required; continues until cancelled; game catalog varies over time. Requires Windows 10; see details at xbox.com/pcgamesplan.)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | GX550LWS-XS79 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Zephyrus Duo 15 |
| Product Series | GX550 |
| Product Model | GX550LWS-XS79 |
| Product Name | Zephyrus Duo 15 GX550 GX550LWS-XS79 Gaming Notebook |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10875H |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM470 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Dual Screen | Yes |
| Secondary Screen Size | 14" (355.60 mm) |
| Secondary Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6,DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated,Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x Type C USB 3.2 Gen 2 with Power Delivery, Display Port, G-Sync and Thunderbolt™ 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gunmetal Gray |
| Height | 0.82" (20.90 mm) |
| Width | 14.17" (360 mm) |
| Depth | 10.55" (268 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.47 lb (2480 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]