Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asustor FLASHSTOR 12 Pro Gen2 FS6812X, 12 Bay All M.2 SSD NAS, AMD Ryzen Quad Core 2.3GHz, 16GB RAM ECC DDR5, 12 M.2 SSD Slots, Dual - (FS6812X)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- FLASHSTOR 12 Pro Gen2 FS6812X SAN/NAS Storage System
- Quick Installation Guide
- 1 x AC Power Cord
- 1 x AC Power Adapter
- 1 x 10GbE LAN Cable(Cat 6a)
- Power Cord Tie
Number of Solid State Drive Supported: 12
Number of Solid State Drive Installed: 0
Flash Memory Capacity: 8 GB
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen Embedded
Processor Model: V3C14
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Speed: 2.30 GHz
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 12
Controller Type: NVMe
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Drive Interface: M.2
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3
Number of USB4 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Operating System: ADM 4.1
Protocols: TCP/IP,SMTP,HTTPS,LDAP,SFTP,SSH,FTPS,AFP,RTSP,FTP,SMB 2.0,IPv4,WEBDAV,SSL,iSCSI,SNMP,TLS,HTTP,TFTP,NFS,UPnP,RSync,DDNS,CIFS/SMB,IPv6,SMB 3.0
Maximum Power Supply Wattage: 120 W
Height: 1.90" (48.30 mm)
Width: 12.14" (308.26 mm)
Depth: 7.60" (193 mm)
Weight (Approximate): 3.20 lb (1450 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Perform computational tasks effectively accrediting the amd ryzen embedded 2.30 ghz processor
- RAID technology - data reliability, fault tolerance and improved overall performance
- Optimize business network's performance with 10 Gigabit Ethernet connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUSTOR |
| Manufacturer Part Number | FS6812X |
| Manufacturer Website Address | http://www.asustor.com |
| Brand Name | ASUSTOR |
| Product Line | Flashstor 12 Pro Gen2 |
| Product Model | FS6812X |
| Product Name | FLASHSTOR 12 Pro Gen2 FS6812X SAN/NAS Storage System |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Solid State Drive Supported | 12 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Flash Memory Capacity | 8 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen Embedded |
| Processor Model | V3C14 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Controllers | |
| Controller Type | NVMe |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | M.2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Software | |
| Operating System | ADM 4.1 |
| Management & Protocols | |
| Protocols | TCP/IP,SMTP,HTTPS,LDAP,SFTP,SSH,FTPS,AFP,RTSP,FTP,SMB 2.0,IPv4,WEBDAV,SSL,iSCSI,SNMP,TLS,HTTP,TFTP,NFS,UPnP,RSync,DDNS,CIFS/SMB,IPv6,SMB 3.0 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.90" (48.30 mm) |
| Width | 12.14" (308.26 mm) |
| Depth | 7.60" (193 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb (1450 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Asustor Xpanstor 4 AS5004U, 4 Bay Expansion Unit USB 3.1 Gen 2 Type C NAS Storage Capacity Expander - NAS Storage Capacity Expander |
| SKU | AS5004U |
| Sale Price | $460.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]