Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ASUSTOR Lockerstor 2 Compact NAS Storage System Intel Celeron Quad-core GHz Drive Bays Dual SSD Support Supported SAN/NAS Core HDD X AS6602T
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Lockerstor 2 AS6602T SAN/NAS Storage System
- Quick Installation Guide
- 1 x AC Power Cord
- 1 x AC Power Adapter
- 2 x RJ-45 LAN Cable(Cat 5e)
- 8 x Flat Head Screw (for 3.5" HDD)
- 8 x Flat Head Screw (for 2.5" HDD)
Number of Hard Drives Supported: 2
Number of Solid State Drive Supported: 2
Flash Memory Capacity: 8 GB
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Celeron
Processor Model: J4125
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Speed: 2 GHz
Standard Memory: 4 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of 2.5"/3.5" Bays: 2
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, JBOD
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 3
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Operating System: ADM 3.5
Protocols: IMAP,IPSec,TCP/IP,SMTP,HTTPS,LDAP,L2TP,SFTP,UDP,SSH,CHAP,FTPS,AFP,RTSP,FTP,SMB 2.0,IPv4,PAP,WEBDAV,SSL,iSCSI,SNMP,TLS,HTTP,TFTP,NFS,UPnP,RSync,POP3,DDNS,CIFS/SMB,IPv6,PPTP
Number of Power Supplies Installed: 1
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
Redundant Power Supply: No
Height: 6.44" (163.50 mm)
Width: 4.25" (108 mm)
Depth: 9.06" (230 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 2 kg
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Experience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel Celeron 2 ghz processor
- RAID technology - data reliability, fault tolerance and improved overall performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUSTOR |
| Manufacturer Part Number | AS6602T |
| Manufacturer Website Address | http://www.asustor.com |
| Brand Name | ASUSTOR |
| Product Line | Lockerstor 2 |
| Product Model | AS6602T |
| Product Name | Lockerstor 2 AS6602T SAN/NAS Storage System |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
| Flash Memory Capacity | 8 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | J4125 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Software | |
| Operating System | ADM 3.5 |
| Management & Protocols | |
| Protocols | IMAP,IPSec,TCP/IP,SMTP,HTTPS,LDAP,L2TP,SFTP,UDP,SSH,CHAP,FTPS,AFP,RTSP,FTP,SMB 2.0,IPv4,PAP,WEBDAV,SSL,iSCSI,SNMP,TLS,HTTP,TFTP,NFS,UPnP,RSync,POP3,DDNS,CIFS/SMB,IPv6,PPTP |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Redundant Power Supply | No |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.44" (163.50 mm) |
| Width | 4.25" (108 mm) |
| Depth | 9.06" (230 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 2 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]