Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AXIOM MEMORY AXM762-AX 10GBASE-LR SFP+ Transceiver for Netgear - 100% Compatible
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MSA Compliant
- NetGear - ProSafe M6100-44g3-POE+
- NetGear - ProSafe M7300 10-Gigabit Fiber Stackable L2+ Managed Switch
- NetGear - ProSafe M5300-52G-POE+
- NetGear - ProSafe M5300-52G3
Application/Usage: Data Networking,Optical Network
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC 10GBASE-LR Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Single-mode
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Height: 0.49" (12.50 mm)
Width: 0.53" (13.40 mm)
Depth: 2.21" (56.10 mm)
Weight (Approximate): 0.59 oz (16.78 g)
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
- Enjoy flexibility and scalability with data transfer rate of up to 10 Gbps with 10 Gigabit Ethernet technology
- With a single wavelength of light, the single mode fiber optic can carry data and transmit audio/video applications over miles of distance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | AXM762-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Model | AXM762-AX |
| Product Name | 10GBASE-LR SFP+ Transceiver for Netgear - AXM762 |
| Product Type | SFP+ |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking,Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBASE-LR Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.49" (12.50 mm) |
| Width | 0.53" (13.40 mm) |
| Depth | 2.21" (56.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.59 oz (16.78 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | |
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]