Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AXIOM MEMORY 430-4135-AX 10GBASE-LRM SFP+ Transceiver for Dell - 100% Compatible
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MSA Compliant
- Dell - PowerConnect 5500 Series 5524, 5524P
- Dell - PowerConnect 5500 Series 5548, 5548P
- Dell - PowerConnect 8000 Series 8024F
- Dell - PowerConnect 6200 Series 6224, 6224P
- Dell - PowerConnect 6200 Series 6224F
- Dell - PowerConnect 6200 Series 6248, 6248P
- Dell - PowerConnect 3000 Series N3024
- Dell - PowerConnect 3000 Series N3024F
- Dell - PowerConnect 3000 Series N3024P
- Dell - N4000 Series N4032F
- Dell - PowerConnect 7000 Series 7024, 7024P
- Dell - PowerConnect 7000 Series 7024F
- Dell - PowerConnect 7000 Series 7048, 7048P, 7048R, 7048RA
- Dell - N2000 Series N2048, N2048P
- Dell - N4000 Series N4064F
- Dell - N4000 Series N4064
Application/Usage: Data Networking,Optical Network
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC 10GBASE-LRM Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Multi-mode
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Height: 0.49" (12.50 mm)
Width: 0.53" (13.40 mm)
Depth: 2.21" (56.10 mm)
Weight (Approximate): 0.59 oz (16.78 g)
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
- Optimize the network's performance with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | 430-4135-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Model | 430-4135-AX |
| Product Name | 10GBASE-LRM SFP+ Transceiver for Dell - 430-4135 |
| Product Type | SFP+ |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking,Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBASE-LRM Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.49" (12.50 mm) |
| Width | 0.53" (13.40 mm) |
| Depth | 2.21" (56.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.59 oz (16.78 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | |
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]