Axiom 10Gbs Single Port SFP+ PCIe x8 NIC Card for QLogic - QLE8240-CU-CK - 10Gbs Single Port SFP+ PCIe x8 NIC Card (QLE8240-CU-CK-AX)
SKU:
QLE8240-CU-CK-AX
UPC:
841280110757
MSRP:
$221.01
$221.95
$177.95
Save:
$43.06 (19.40%)
Warranty Information:
3 Year
Condition:
New
Width:
1.40
(cm)
Height:
16.50
(cm)
Depth:
6.90
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Host Interface: PCI Express 2.0 x8
Total Number of Ports: 1
Expansion Slot Type: SFP+
Media Type Supported: Optical Fiber
Network Technology: 10GBase-X
Form Factor: Plug-in Card
Height: 6.50" (165 mm)
Width: 0.55" (14 mm)
Depth: 2.72" (69 mm)
Weight (Approximate): 3.68 oz (104.33 g)
Device Supported: Server
Limited Warranty: 3 Year
- 10Gigabit Ethernet card offers the flexibility and scalability to make infrastructure run as efficiently and productively as possible with 10Gigabit data transfer rate
- This 4000MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express 2.0 x8 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- Add your computer to your home or office network with this single port 10gigabit ethernet card conveniently
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 10GBase-X technology get up to 10Gbps data transfer rate over the supported network cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | QLE8240CUCK-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | PCIe x8 10Gbs Single Port Fiber Network Adapter for QLogic |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x8 |
| Total Number of Ports | 1 |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 6.50" (165 mm) |
| Width | 0.55" (14 mm) |
| Depth | 2.72" (69 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.68 oz (104.33 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
Axiom 10Gbs Single Port SFP+ PCIe x8 NIC Card for QLogic - QLE8240-CU-CK - 10Gbs Single Port SFP+ PCIe x8 NIC Card (QLE8240-CU-CK-AX)
MSRP:
$221.01
$221.95
$177.95
Save:
$43.06 (19.40%)
Available & Ready to Ship