B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Device Supported: Notebook
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
Thickness: 0.15" (3.80 mm)
Width: 1.18" (30 mm)
Length: 2.66" (67.60 mm)
Weight (Approximate): 0.88 oz (24.95 g)
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz of memory speed allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- SODIMM 4 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | AX31600S11Y/4G |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 4GB DDR3-1600 SODIMM - AX31600S11Y/4G |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 0.15" (3.80 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Length | 2.66" (67.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.88 oz (24.95 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Axiom AX31600S11Y/4G 4GB DDR3-1600 SODIMM Notebook Memory
MSRP:
$53.34
$53.34
$42.99
Save:
$10.35 (19.40%)
Out of stock