B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Number of Modules: 1 x 4GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Device Supported: Notebook
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
- 1600 MHz memory speed with Unbuffered signal for great multitasking capability
- SODIMM 4 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | 99Y2212-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 4GB DDR3-1600 SODIMM for IBM SurePOS - 99Y2212 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
[/custom-specifications]
Axiom 99Y2212-AX 4GB DDR3-1600 SODIMM for IBM SurePOS Notebook Memory
MSRP:
$53.34
$53.34
$42.99
Save:
$10.35 (19.40%)
Out of stock