Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Axiom Dell 10Gigabit Ethernet Card - PCI Express 3.0 x8 - 10 Gbit/s Data Transfer Rate - Intel XL710-BM1 - Optical Fiber - 10GBase-X - (540-BDRF-AX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Dell 10Gigabit Ethernet Card
- Full Height and Half Height Mounting Brackets
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: XL710-BM1
Features: PXE Support
Host Interface: PCI Express 3.0 x8
Total Number of Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP+
Media Type Supported: Optical Fiber
Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbit/s
Network Technology: 10GBase-X
Form Factor: Plug-in Card
Height: 6.50" (165 mm)
Width: 0.51" (13 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 4.96 oz (140.61 g)
Package Contents:
Device Supported: Server
Limited Warranty: 3 Year
- To accelerate IT services, increase data center efficiency and double your bandwidth without doubling your costs and complexity use this 10Gigabit Ethernet
- This 8000 MB/s bandwidth PCI Express 3.0 x8 adapter ensures easy connectivity and plug-in form-factor for affordable and reliable Ethernet network
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 10GBase-X technology get up to 10Gbps data transfer rate over the supported network cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | 540-BDRF-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | Dell 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | XL710-BM1 |
| Features | PXE Support |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 6.50" (165 mm) |
| Width | 0.51" (13 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz (140.61 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Server |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]