Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Adapter Type: RJ-45
Connector Type on First End: RJ-45 Network - Female
Connector on First End Details: 1 x RJ-45 Network Female
Connector Type on Second End: RJ-45 Network - Female
Connector on Second End Details: 1 x RJ-45 Network Female
Features: Unshielded
Product Color: Black
Height: 0.75" (19.05 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Depth: 3" (76.20 mm)
Weight (Approximate): 28.6 g
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | FM450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Cat.5e Coupler - Unshielded, Black |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Network Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | RJ-45 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Features | Unshielded |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.75" (19.05 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 3" (76.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 28.6 g |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]