Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box CAT6 Patch Panel - Feed-Through, High-Density, 1U, Shielded, 48-Port - 48 x RJ-45 - 48 Port(s) - 48 x RJ-45 - 48 x RJ-11 - - (JPM816A-HD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SpaceGAIN CAT6 High-Density Feed-Through Patch Panel, Shielded, 48-Port, 1U
- 4 x 10-32 Cuphead Screws
- 4 x 12-24 Cuphead Screws
- 8 x Cable Ties
- 8 x Station ID Labels
Total Number of Ports: 48
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Number of RJ-11 Ports: 48
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 1U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 6" (152.40 mm)
Weight (Approximate): 1.09 kg
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | JPM816A-HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Line | SpaceGAIN |
| Product Name | CAT6 Patch Panel - Feed-Through, High-Density, 1U, Shielded, 48-Port |
| Product Condition | New |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 48 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of RJ-11 Ports | 48 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 6" (152.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.09 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]